'My Europe, my life, my future

Autor: Marijana Milos, 24. 3. 2017.

Naša škola od ove školske godine sudjeluje u projektu 'My Europe, my life, my future' zajedno s domaćinom Poljskom te partnerima Grčkom, Bugarskom, Rumunjskom i Portugalom.

U projektu 'My Europe, my life, my future' planira se šest susreta u svakoj od zemalja sudionica. U Hrvatskoj će se susret održati u ožujku 2018. godine.

U prosincu prošle godine prva ekipa učenika u pratnji profesora Zorana Brčića provela je devet dana u Portugalu, gdje su se partneri susreli na temu 'Slavne osobe moje zemlje'. Naši učenici Leo Mikulić, Matej Marinić i Marin Smoljan izvijestili su nas o svom boravku u Portugalu.

1. Kako si se pripremao za razmjenu u Portugalu?

Počeo sam se pripremati nekoliko tjedna prije putovanja. Naš tim je morao pronaći poznate Hrvate u  kategorijama: politika, moda, umjetnost, znanost i književnost. Moj zadatka je također bio da napravim prezentaciju Hrvatske i naše škole.

Prije mobilnosti sam pojačao učenje engleskog jezika i naučio nekoliko osnovnih portugalskih riječi. U školi smo pripremali podatke o slavnim ljudima iz naše zemlje.

1. Koje su bile tvoje obaveze tijekom boravka u Portugalu?

Trebali smo razmijeniti informacije s ostalim učenicima o poznatim ličnostima iz njihovih država. Svaka država je bila dodijeljena u grupu s jednim učenikom iz Portugala da nam pomognu ako nam što treba. Podijelili su nas po različitim temama kao što je književnost ili politika, a morali smo prikupiti poznate ličnosti svake države iz teme kojoj smo bili dodijeljeni. Poslije smo izradili brošuru o svemu tome.​

Na radnim sastancima u knjižnici škole domaćina kreirali smo brošuru o slavnim ljudima. Svaka je skupina imala jednu od tema te je morala prikupiti podatke od učenika iz svih zemalja sudionica. Moja skupina je pisala o političarima.

1. Kako su ti se vidjeli radni sastanci?

Tijekom rada smo si međusobno pomagali te smo se na taj način mnogo bolje međusobno upoznali. Naučili smo mnogo o poznatim osobama iz cijele Europe i dobro smo se zabavili.

Svidjelo mi se jako jer sam mogao raditi s djecom moje dobi iz drugih država i naučio sam nešto o običajima iz njihovih država.

Radni sastanci su bili dobro organizirani kako bi poticali komunikaciju na engleskom jeziku kroz razgovor s drugim učenicima.

1. Kako ste provodili slobodno vrijeme?

Kada smo bili slobodni, razgledavali smo grad Guimaraes. Dečki iz moje ekipe i ja bi također svaku večer išli u grad na piće zajedno s ostalim ekipama te smo se upoznali i sprijateljili.

Proveo sam ga s prijateljima, profesorom i s nekim od učenika i profesora iz Erasmus projekta.

Imali smo dovoljno slobodnog vremena, a iskoristili smo ga za odlazak na piće i obilazak grada. Svaku smo večer išli u šetnju po Guimarãesu, što mi se jako svidjelo. S obzirom da je bilo božićno vrijeme, cijeli grad je svijetlio i čula se božićna glazba.

1. Što je najimpresivnije što si vidio u Portugalu?

Portugal je fantastična zemlja, s impresivnom kulturom i mjestima za posjetiti. Porto je jedan predivan grad sa zapanjujućom arhitekturom i starim vinskim podrumima. Domaćini su nas također odveli u Bragu i crkvu na vrhu brda s kojeg se vidi cijeli grad. Također smo posjetili i srednjovjekovni dvorac u Guimaraesu.

Za mene je najimpresivnija bila njihova arhitektura i njihova prošlost o kojoj smo naučili na izletima u muzej, vinske podrume i u dvorac u Guimaraesu i Portu.

1. Zašto bi preporučio drugim učenicima da sudjeluju u ovom projektu?                              Putovanje u Portugal i upoznavanje ljudi iz cijele Europe bilo je izvanredno iskustvo koje bih ponovio bilo kad. Siguran sam da bi se ostali učenici zabavili isto kao i ja te im svakako želim preporučiti ovaj projekt jer se takvo nešto doživljava samo jednom.

Preporučio bi svima da sudjeluju u ovom projektu jer je to sjajno iskustvo za učenje o običajima drugih država.

Preporučio bih drugim učenicima da sudjeluju u ovom projektu jer on nudi puno toga, od upoznavanja novih prijatelja, zabave, usavršavanja engleskog jezika te posjeta zemljama u kojima možda nikad nisu bili. Posebno bih to preporučio učenicima koji žele iskusiti nove kulture i naučiti nešto u isto vrijeme. Sigurno će im ostati lijepe uspomene.

Profesor Zoran Brčić za svoje portugalsko iskustvo kaže: ''Devet dana boravka u Portugalu (Porto, Guimarães, Pedome, Braga) ostat će mi u nezaboravnoj uspomeni, kako zbog ljubaznih domaćina i upoznavanja jedne daleke, a opet nama tako bliske kulture, tako i zbog druženja i izmjene iskustava sa kolegama profesorima iz drugih zemalja. Stoga svim kolegama savjetujem da prihvate izazov i da sudjeluju u sljedećim Erasmus+ projektima.''

U subotu, 18.3., dvojica naših učenika, Marko Adžić  i Dino Brzić, u pratnji profesora Nina Majice otputovali su u Rumunjsku na susret s partnerima na temu 'Sport i sportaši moje zemlje'.

Dečki su predstavili najznačajnije hrvatske sportaše te naš tradicionalni dalmatinski sport – buće.