eTwinning projekt - Baš je IN biti GREEN/It is IN to be GREEN

Autor: Davorka Demo, 22. 10. 2021.

Srednja škola Biograd na Moru se pridružila eTwinning projektu "Baš je IN bit GREEN" koji su osmislile i vode profesorice Štefica Čanić iz Srednje škole Matije Antuna Reljkovića, Slavonski Brod i Ksenija Krizmanić Horvat iz Ekonomske škole Požega.

Osnovni cilj projekta, uz razvoj komunikacijskih i digitalnih kompetencija, je podići svijest učenika o  izazovima održivog razvoja u svijetu kao i poduzimanje konkretnih akcija vezanih uz klimatske promjene i okoliš.

Djelovanje u području klime 13. je od 17 ciljeva održivog razvoja (17 Sustainable Development Goals - SDGs). Ciljeve su odredili Ujedinjeni narodi kao dio Agende za održivi razvoj 2030. Agenda je pokrenuta 2015. godine, a usvojile su je 193 zemlje. Budući da sve zemlje osjećaju razorne učinke klimatskih promjena, svi zajedno moramo djelovati.

Projektne aktivnosti namijenjene su upoznavanju i sudjelovanju učenika u aktivnostima vezanim uz Ciljeve održivog razvoja osobito djelovanju u području klime, spoznaja važnosti modela Reduce-Reuse-Recycle (R-R-R) kao i održive (zelene) potrošnje.

Projekt se sastoji od 6 aktivnosti a trajat će cijelu školsku godinu. Trenutno smo u fazi upoznavanja s partnerima u projektu.

Ovo je međunarodni projekt jer osim 14 škola iz Hrvatske imamo partnerske škole iz Slovenije, Turske i Srbije.

Iz naše škole sudjeluju učenici iz 3. i 4. razreda ekonomista. Iz 3. b sudjeluju Sara Brković, Melanija Kolačko i Eugen Šarić, a iz 4.b sudjeluju Antea Majica i Karlo Fuzul., mentorica je Davorka Demo, prof. savjetnik.

Želim puno uspjeha u radu našim učenicima te da školu predstave u što boljem svjetlu!

Uskoro ćemo vas moći informirati više o prvoj aktivnosti projekta.