Terenska nastava - posjet Ministarstvu financija i HNB-u Zagreb

Autor: Davorka Demo, 9. 4. 2022.

Konačno je došao i taj dan da se dugo isčekivanim popuštanjem COVID mjera na nacionalnoj razini može opet ići na terensku nastavu s učenicima.

Tako se dio učenika 2.b, 3.b i 4.b razreda smjera ekonomist uputio 08.04.2022. na terensku nastavu u Zagreb zajedno sa svojim profesoricama u pratnji Kornelijom Peraić i Davorkom Demo.

Cilj terenske nastave je posjet financijskim institucijama povodom Svjetskog tjedna novca i na taj način povezivanje teorije i prakse iz tog modula učenja strukovnih predmeta.

Dogovoren je posjet Ministarstvu financija gdje je predavanje o samom načinu planiranja, usvajanja i rebalansa državnog proračuna Republike Hrvatske  održao sam glavni državni rizničar Ante Matijević. Učenici smjera ekonomist ove sadržaje uče na nastavnom predmetu Osnove ekonomije u drugom razredu, pa je naravno bilo i dosta pitanja od strane učenika.

Zadovoljni odgovorima glavnog državnog rizničara učenici su se uputili u HNB gdje ih je čekalo predavanje o uvođenju eura u Republiku Hrvatsku, te učinci koje će od toga imati gospodarstvo i svatko od nas pojedinačno. I ovdje su učenici imali pitanja, a predstavnici HNB-a su strpljivo odgovarali na njih. Na kraju su podijelili učenicima i profesoricama u pratnji prigodnu kolekciju kovanog novca kune i kemijsku olovku. Posebnu vrećicu s poklonom su pripremili za učenika Karla Fuzula, jer su na našoj web stranici pročitali puno o njegovim uspjesima na natjecanjima. I tko kaže da se ne isplati biti izvrstan?!

Nakon ručka učenici su imali slobodno vrijeme za osobne kupovine, a u ranim večernjim satima smo krenuli nazad prema Biogradu.