Terenska nastava – Cerovačke špilje i Zadar
U petak 25.10. ukupno 40 učenika 1.A, 1. B, 2. A i 3. A razreda Srednje škole Biograd na Moru su u pratnji nastavnica Helene Pavić, Nives Pedisić i Ivane Burica u sklopu terenske nastave posjetili Cerovačke špilje i Zadar.
Polazak je bio u 8 sati s Autobusnog kolodvora u Biogradu na Moru. Prvi cilj su bile Cerovačke špilje koje se nalaze na južnom dijelu Velebita, nedaleko od Gračaca. Stigli smo oko 9:30 sati te smo oko 9:40 sati u pratnji vodiča krenuli u stručni obilazak Donje špilje. Saznali smo da duljina trenutno poznatih i topografski snimljenih kanala u Donjoj Cerovačkoj špilji iznosi 4058 m, ukupna dubina špilje je 68 m, a ukupna visinska razlika 97 m. Duljina turističke staze je 608 metara. Ulaz u ovu špilju nalazi se na 624 m.n.m. Prosječna temperatura špilje je cijelu godinu oko 7 stupnjeva Celzijevih.
Čuli smo puno zanimljivih priča i činjenica. Među ostalim kako su ilirski Japodi još u željezno doba špilju koristili kao prirodni hladnjak, da su u njoj pred više milijuna godina živjeli golemi špiljski medvjedi, a sada su najveće životinje koje u njoj obitavaju šišmiši.
Objašnjeno nam je i što su to stalaktiti, što stalagmiti, a što stalagnati, a vodič je istaknuo i fascinantnu činjenicu da za rast samo jednog milimetra špiljskog ukrasa mora proći između 30 i 100 godina. Pojasnio i da su neke stijene crne zbog mangana, druge crvenkaste jer u njima ima željeza, a one svijetle su takve jer je kalcijev karbonat ostao čist, bez primjesa drugih elemenata.
No ono što nas se najviše dojmilo bilo je koliko je priroda zapravo maštovita pa smo u špiljskim ukrasima prepoznali Djeda Božićnjaka, mačku, kravu, Kamene svatove, katedralu s orguljama i moćnim likom Mojsija koji rukama mrsi svoju dugu bradu… I još mnogo toga.
Oko 11:45 sati smo krenuli iz Cerovačkih špilja prema Zadru kamo smo stigli oko 13 sati. Kroz Zadar nas je provela vodičica Ana koja je s nama podijelila dio svog bogatog znanja o Donatovom gradu.
Od Pozdrava Suncu i Morskih orgulja, preko Kalelarge do veličanstvene romaničke katedrale sv. Stošije…
Bilo je zanimljivo slušati kako su katedralu početkom 13. stoljeća razorili Venecijanci i križari, čime je započela IV. križarska vojna, a onda su je Zadrani obnavljali cijelo to stoljeće samo da bi je učinili još ljepšom i većom.
Posjetili smo i ostatke nekoć monumentalnog rimskog Foruma, najvećeg na istočnoj obali Jadrana.
Doznali smo da je Zadar već u to doba imao javni vodovod dug oko 40 kilometara, terme, amfiteatar te pravilan raster ulica koji je u velikoj mjeri sačuvan do današnjeg dana.
Svoje su nam priče otkrili i nezaobilazni Sveti Donat, najstarija sačuvana i najpoznatija crkva u gradu, crkva sv. Marije i benediktinski samostan te crkva sv. Šime s moćima sveca u raskošnoj pozlaćenoj srebrnoj škrinji iz 14. stoljeća.
Razgled smo završili u najslikovitijem dijelu starog grada – uz kolonu preko Pet bunara pa do bastiona Grimani s prekrasnim pogledom na Fošu i Kopnena vrata.
Nakon toga došao je dio kojeg su učenici dočekali s možda najvećim veseljem – slobodno vrijeme. Da budemo iskreni, ni nastavnicama nije teško palo.
Oko 15:30 sati krenuli smo iz Zadra prema Biogradu.
Učenici su na biogradski kolodvor zadovoljni, puni dojmova i novih znanja iz povijesti, povijesti umjetnosti, latinskog, geografije i biologije stigli oko 16:20 sati.
Zadovoljne su bile i nastavnice jer je sadržajan dan zahvaljući zaista stručnim vodičima u potpunosti ispunio sva očekivanja kao i postavljene ishode kurikuluma.
Autor: Ivana Burica, prof.