Dan sigurnijeg Interneta

Autor: Davorka Demo, 8. 2. 2022.

Danas se obilježava Dan sigurnijeg Interneta. Centar za sigurniji Internet priprema brojne aktivnosti za sve koji će pristupiti njihovoj web stranici https://www.dansigurnijeginterneta.org/ .

Tu ima aktivnosti za mlade poput kviza, radionica za roditelje, panel rasprava s influencerima, te webinar za stručnjake pod nazivom "Uloga stručnjaka u području rizičnih ponašanja djece i mladih na Internetu".

Naša škola se svake godine priključi obilježavanju ovog dana različitim aktivnostima unutar razreda. Danas će nastavnici informatike diljem Hrvatske obilježiti ovaj dan na svojoj nastavi, pa je tako i u našoj školi.

Jučer je bila radionica u 4.b razredu pod nazivom "Budite medijski pismeni - prepoznajte lažne vijesti", a unutar jedne od ponuđenih tema CSI "Lažne vijesti (fake news) - kako kritički pristupati sadržajima na internetu".

Nakon uvodnog predavanja nastavnice Davorke Demo o medijskoj pismenosti i načinima prepoznavanja lažnih vijesti, učenici Karlo Fuzul, Lana Brzić i Ante Eškinja su ostalim učenicima u razredu predstavili svoje radove koje su izradili na prošlogodišnjem međunarodnom eTwinning projektu "My Literacy Glasses".

Nakon toga je uslijedilo gledanje videa unaprijed izrežiranih kako bi izazvali emocije kog gledatelja i potakli ih na daljnje dijeljenje sadržaja (tzv. mamci za klikove), nakon kojih su učenici raspravljali o ovakvim videima. Slijedilo je čitanje 3 vijesti od kojih je jedna bila lažna, pa su učenici trebali zaključiti koja je vijest lažna, te zbog kojih elemenata su otkrili da je lažna.

Najinteresantnijij dio radionice je bio kada su učenici podijeljeni u grupe trebali napraviti neki rad pomoću web 2.0 alata (Canva, WordArt, i sl.) unutar zadanih podtema (Načini prepoznavanja lažnih vijesti; Lažna ili istinita vijest; Lažne vijesti su opasne; Medijska pismenost).

Neke od njihovih radova možete pogledati u nastavku, a ostalo se nalazi na školskom panou u hodniku.

I na kraju, najvažnije je da smo osvijestili potrebu prepoznavanja lažnih vijesti i ne širenja lažnih sadržaja putem Interneta.