20. listopada Svjetski dan statistike

Autor: Davorka Demo, 20. 10. 2022.

Ove godine se Svjetski dan statistike obilježava na temu "Povezivanje svijeta s podacima kojima možemo vjerovati".

Ova tema odražava važnost povjerenja vjerodostojnih podataka, inovacija i javnog dobra u nacionalnim statističkim sustavima.

Odbor za koordinaciju statističkih aktivnosti (CCSA) pozvao je na Globalnu konvenciju o podacima. Prema njima su podaci dobili novu važnu ulogu za današnja gospodarstva, društva i politiku. Oni smatraju da su podaci globalizirana roba, koja se lako dijeli, umnožava i kojom se lako trguje. Kažu da su podaci svojevrsno "ljepilo" koje povezuje i pokreće digitalnu ekonomiju, pa čak i politiku. Oni su alat za oslobođenje ali i potencijalno oružje za iskorištavanje. Smatraju da se danas o podacima razmišlja kao o svojevrsnom kapitalu. Svaka zemlja bi trebala naći način kako regulirati prikupljanje i korištenje podataka a da pri tome ne stvori prepreke proizvodnji, trgovini, inovacijama i suradnji.

Francesca Marotta (voditeljica metodološkog obrazovanja i obuke, UN-ova ljudska prava) smatra da je povjerenje javnosti u podatke i statistiku oslabljeno brzinom i dosegom informacija i dezinformacija. Prioritet je povratak povjerenja u podatke i statistiku, posebno korištenje provjerenih i pouzdanih podataka od Državnih zavoda za statistiku svake zemlje.

Poruka glavnog tajnika UN-a  Antonio Guterres-a da bismo trebali iskoristiti Svjetski dan statistike kako bismo istaknuli ulogu statistike u unaprjeđenju održivog razvoja za sve.

Učenici 3.b razreda smjera ekonomist svake godine obilježavaju Svjetski dan statistike na različite načine. Prošle godine su imali izložbu radova statističkih podataka bitnih za ljudski život, a ove su godine čitali i tumačili različite podatke sa stranica DZS-a i EUROSTAT-a, te zaključili kako im poznavanje statistike nije važno samo za predmet Statistika nego za čitav život.

Johann Wolfgang Goethe je rekao: "Kaže se da brojevi vladaju svijetom. Ne oni samo pokazuju kako vladaju svijetom."