Terenska nastava - posjet Biograd Boat Show-u

Autor: Davorka Demo, 27. 10. 2022.

Dana 26. listopada 2022. u Marini Kornati u Biogradu na Moru otvoren je 24. Biograd Boat Show. Organizator je Ilirija d.d. Biograd, lider u hotelskom, kamping i nautičkom turizmu.

Riječ je o najvećem nautičkom sajmu u srednjoj Europi i zlatnom članu Međunarodne federacije organizatora nautičkih sajmova koja okuplja 36 renomiranih svjetskih nautičkih sajmova.

Sajam je organiziran tako da se izlažu plovila na moru, a izlagački prostori su na molovima unutar šatora. Predstavilo se 300 izlagača i prikazuje se više od 300 plovila od 2 do 22 metra dužine.

Aktiv ekonomista naše škole svake godine piše kurikulum posjeta ovom sajmu s učenicima smjera ekonomist 1.b iz Osnova ekonomije, 3.b iz Vježbeničke tvrtke i Upravljanja prodajom, te 4.b iz Vježbeničke tvrtke. Profesorice u pratnji učenika su Biserka Mikulić, Davorka Demo, Kornelija Peraić, Inka Batur i Josipa Labar.

Ovogodišnji posjet je bio 27. listopada 2022. tijekom 3. i 4. nastavnog sata.

Učenici su dobili zadatke od svojih profesorica, čija će kreativna rješenja prezentirati na nekom od idućih satova, te na kraju napraviti izvješće sa posjeta ovom sajmu.

Ishodi koje će učenici ostvariti ovim posjetom sastavni su dio kurikuluma, a posebno je važan cilj povezivanja terorije i prakse, čemu doprinose tereneske nastave općenito.

Iz predmeta Vježbenička tvrtka učenici promatranjem zaključuju o kakvom načinu izlaganja je riječ, što sve jedan prostor za izlaganje mora imati, te koja su se pomoćna sredstva promocije koristila na pojedinim izložbenim mjestima.

Iz predmeta Upravljanje prodajom učenici promatranjem zaključuju na koji način pojedini izlagači pristupaju prodaji svojih proizvoda, te kojim se tehnikama koriste.

U okviru predmeta Osnove ekonomije učenici uče o tržištu općenito, ponudi i potražnji i elementima koji na njih utječu. Promatranjem izložbenih mjesta uče o načinu ponude ovakvih proizvoda, simuliraju razgovor s ponuđačem i zakjlučuju koji su elementi potražnje presudan za kupnju ovakvih proizvoda. Uče razlikovati vrste sajmova, te na kraju opisuju tematske sajmove i razlikuju ih od općih sajmova.

Učenici najviše vole učiti na praktičnim primjerima što je danas bilo vidljivo pri obilasku sajamske priredbe. Vjerujem da će pri izradi plakata i pri drugim načinima prezentiranja svojih rješenja pokazati da su usvojili sve planirane ishode.

Svi oni koji nisu bili na ovom sajmu mogu na web stranici sajma naći poveznicu za virtualnu šetnjuhttps://360vr.virtuabit.com/html5/boatshow-2019?startscene=0&startactions=lookat(235,3,55,0,0);