Međužupanijsko stručno vijeće Ekonomije, trgovine i poslovne administracije - podsektor Trgovina, za Splitsko-dalmatinsku, Šibensko-kninsku i Zadarsku županiju

Autor: Davorka Demo, 28. 10. 2022.

Međužupanijsko stručno vijeće sektor Ekonomija, trgovina i poslovna administracija - podsektor trgovina za Splitsko-dalmatinsku, Šibensko-kninsku i Zadarsku županiju sa sjedištem u Komercijalno-trgovačkoj školi Split gostovalo je danas u našoj školi od 9,00 do 16,00 sati.

Sudionici su došli iz različitih škola u kojima se obrazuju komercijalisti i prodavači, pa smo tako imali nastavnice iz Ekonomsko-birotehničke i trgovačke škole Zadar, iz Ekonomske škole Šibenik, Komercijalno trgovačke škole Split, Srednje škole kneza Branimira Benkovac, Srednje strukovne škole bana Josipa Jelačića Sinj i sve kolegice Aktiva ekonomist iz naše škole.

Prvo smo imali tri predavanja, kolegice voditeljice MŽSV-a Jasenke Rašetine na temu "Vrednovanje učeničkih postignuća u strukovnim nastavnim predmetima" iz Komercijalno-trgovačke škole Split, pa dva predavanja nastavnica iz naše škole, Davorke Demo na temu "Jačanje kompetencija učenika kroz eTwinning projekte" i Josipe Labar na temu "Prigodno aranžiranje i estetsko oblikovanje na djelu".

Nakon predavanja imali smo prigodni domjenak u školskom restoranu koji su pripremili učenici smjera kuhar sa svojim mentorom Marinom Banovićem, a posluživali učenici smjera konobar pod budnim okom svog mentora Petra Jureška.

Menu koji su nam pripremili je bio na razini hotela s četiri zvjezdice, od predjela do deserta. Veliko hvala kolegama na podršci i pravoj domaćinskoj atmosferi koja se svim sudionicima urezala u pamćenje.

Nakon toga smo otišli u stručni posjet Poljoprivrednoj zadruzi Maslina i vino Polača, čiji je osnivač Rade Bobanović, koji nas je lijepo ugostio vinom i kroštulama i ispričao priču o svojoj zadruzi od početka do danas. Kako mu je jedan od proizvoda ekstradjevičansko maslinovo ulje kušali smo dvije vrste maslinovog ulja - za ribu i za meso. Moram priznati da do sada nisam niti znala za takvu podjelu.

Nakon što nam je ispričao priču o svojoj zadruzi proveo nas je kroz imanje od uljare, preko vinograda do podruma u kojem smo kušali misno vino, te smo usput slušali o načinu čuvanja vina, ali i o načinu sušenja smokava, koje su isto jedan od proizvoda zadruge MasVin.

Nakon izvrsnog predavanja i obilaska poljoprivredne zadruge oprostili smo se s domaćinom Radom i krenuli put Biograda, gdje je dio kolegica otišao u posjet sajmu nautike Biograd Boat Show.

Na kraju smo se oprostili od svojih gostiju koji su bili puni pozitivnih dojmova s ovog našeg druženja i poželjeli im sretan povratak njihovim kućama.