Europski dan zaštite osobnih podataka 28.01.

Autor: Davorka Demo, 28. 1. 2023.

Odlukom Vijeća Europe iz 2006. godine, 28. siječnja obilježava se kao  „Europski dan zaštite osobnih podataka“, s ciljem podizanja svijesti građana o važnosti i načinima zaštite osobnih podataka.

Ostvarenje prava na zaštitu osobnih podataka za sve nas je od velikog značenja, jer smo suočeni s izazovima na internetu gdje se svakodnevno prikupljaju i objavljuju osobni podaci pojedinaca u razne svrhe, često nesavjesno i bez dovoljne kontrole.

S ciljem senzibilizacije građana, Ministarstvo unutarnjih poslova u suradnji sa Agencijom za zaštitu osobnih podataka i Akademijom dramske umjetnosti iz Zagreba, izradilo je preventivno - edukativni video pod nazivom „Što se dogodilo supružnicima Zlati i Zlatku?“. U njemu se prikazuju problemi bračnog para Zlate i Zlatka uzrokovani zlouporabom osobnih podataka putem jednog od najčešćih oblika zlouporabe osobnih podataka - prijevare u svrhu sklapanja lažnih ugovora (tzv. krađa identiteta) s teleoperaterom radi pribavljanja broja i mobilnog uređaja, a teret dugovanja pada na štetu osobe čiji su osobni podaci stečeni na protupravan način.

Video možete pogledati na linku: https://www.youtube.com/watch?v=ZjDLZ2uZTcg&ab_channel=KanalMUP-aRHipolicije

Svatko treba biti na oprezu kako mu podaci ne bi bili ukradeni.