Radionica "Novac ne raste na stablu" u Dječjem vrtiću Ivane Brlić-Mažuranić Biograd

Autor: Davorka Demo, 23. 3. 2023.

U sklopu Svjetskog i Europskog tjedna novca koji se ove godine obilježava od 20. do 24. ožujka Aktiv ekonomista naše škole kojeg čine profesorice Biserka Mikulić, Davorka Demo, Kornelija Peraić, Inka Batur i Josipa Labar, odlučio se za provođenje financijske pismenosti predškolaca u lokalnom Dječjem vrtiću Ivana Brlić-Mažuranić Biograd na Moru i to u obliku radionice pod nazivom "Novac ne raste na stablu".

Radionica je održana 23. ožujka 2023. od 10:00 do 11:00 sati.

Na radionici su sudjelovale učenice 4.B razreda smjera ekonomist Karla Pelicarić, Melanija Kolačko, Lea Mršić, Lora Lucia Čirjak i Mia-Marcela Ćurko, a u pratnji su bile profesorice Davorka Demo i Josipa Labar

Sama radionica je započela podjelom čokoladnih zečića i pilića što je mališane obradovalo, obzirom da je sam vrtić orjentiran na zdravu prehranu.

Učenica Karla Pelicarić je započela razgovor s djecom o tome kako se može doći do čokolade, što nam treba da bismo je kupili, koji novac koristimo u Hrvatskoj i štede li oni novac koji dobiju od nekog. Bilo je tu zanimlivih odgovora, neki su nas i nasmijali, ali zapravo smo ostali impresionirani kako oni o novcu već puno znaju.

Nakon toga je učenica Lea Mršić pročitala priču o Trošilu i Štedilu koja u svojoj biti nosi poruku kako novac treba nekada trošiti, ali i štedjeti, te u nekim situacijama i donirati onima koji nemaju. Djeca su izvrsno reagirala na priču. Nakon toga se povela rasprava o tome štede li oni i za koju svrhu, te jesu li do sada donirali novac nekome i zašto je to potrebno.

Učenica Mia-Marcela Ćurko je s djecom povela razgovor o tome troše li ili štede novac koji dobiju od nekog, te je li im to na što troše zaista treba ili su to njihove želje. Odgovori su zaista bili zanimljivi i pokazuju kako djeca već u toj dobi izuzetno dobro razlikuju želje i potrebe.

No da bi to zaista i provjerili učenica Lora Lucia Čirjak im je pokazivala slike različitih proizvoda od kojih su oni bez greške odgovarali što je potreba a što želja. Bravo za predškolce!

Učenica Melanija Kolačko ih je povela da nacrtaju za što su štedjeli. Na kraju smo njihove crteže objesili na pano u hodniku.

Na samome kraju radionice djeci smo podijelili kasice od papirnatih šalica za kavu s poklopcima, na kojima je naljepljena slika s natpisom "Moja kasica" s jedne strane, a s druge strane logo naše škole. To je rad učenika 1.B i 4.B razreda smjera ekonomist.

Kako su radionicom djeca bila oduševljena, ali i tete, dogovorili smo se da bi se ovakve radionice mogle provoditi s predškolcima svake godine.