Terenska nastava - posjet Ministarstvu financija i HNB-u Zagreb

Autor: Davorka Demo, 27. 3. 2023.

Jedna od aktivnosti u Svjetskom tjednu novca koje provodi naša škola svake školske godine je i terenska nastava koja obuhvaća posjet HNB-u i još jednoj financijskoj instituciji. Ove godine je to bilo Ministarstvo financija. Svrha terenske nastave je povezivanje teorije i prakse i promoviranje financijske pismenosti mladih.

Na terensku nastavu išli su učenici 2.B i 3.B razreda smjera ekonomist, u  pratnji profesorica Kornelije Peraić i Inke Batur

Učenici su iz Biograda krenuli u 8:00 sati sa Autobusnog kolodvora, te već u 12:10 stigli na prvo odredište Ministarstvo financija, tj. Poreznu upravu u Boškovićevoj ulici, gdje je osigurana dvorana za predavanje.

U 12:30 je bilo zakazano predavanje u Ministarstvu financija gdje je predavanje učenicima održao sam ministar Marko Primorac. Prvi dio predavanja se odnosio na fiskalnu politiku, unutar koje najviše na poreze. Drugi dio predavanja se odnosio na državni proračun. Sam ministar je držao zanimljivo predavanje i potaknuo učenike na pitanja na kraju predavanja. Tako su učenici postavili pitanje vezano za stopu PDV-a, zašto je najviša u Europi, zatim je bilo pitanje vezano za porez nekretnina, hoće li se uvoditi i kakve bi mogle biti njegove posljedice na stavnovištvo Hrvatske, te pitanja vezana za poskupljenja i uvođenje eura u Hrvatskoj. Ministar je bio jako zadovoljan interesom učenika i rado im je na sva pitanja odgovorio.

Učenici su na kraju dobili prikladni poklončić, te se oprostili od ministra i pješke krenuli prema zgradid HNB-a.

U HNB-u su imali predavanje "Upravljanje osobnim financijama", koje je učenike zainteresiralo. Na kraju je proveden kviz putem mentimetra pa je jedna učenica dobila i nagradu za najbolji rezultat.

Nakon predavanja učenici su imali slobodno poslijepodne za ručak i poneki shopping.

Kući su se vratili u kasnim večernjim satima puni pozitivnih dojmova.