Terenska nastava - Jednodnevni izlet u Split

Autor: Suzana Nekić, 29. 4. 2023.

U petak 21. travnja ukupno 35 učenika koji pohađaju prvi, drugi i treći gimnazijski razred Srednje škole Biograd na Moru u pratnji profesorica – Ivane Burice, Helene Pavić i Inke Batur, zaputilo se na terensku nastavu – jednodnevni izlet u Split.

Svrha ovog izleta bila je upoznati učenike s kulturno-umjetničkom baštinom i poviješću Splita, a cilj mu je bio razviti kod učenika interes za hrvatsku kulturnu baštinu i povijest s naglaskom na antičku, srednjevjekovnu i renesansnu arhitekturu.

Autobus je u 8:00 sati krenuo s Autobusnog kolodvora u Biogradu na Moru te je u Split stigao kratko nakon 10:00 sati.

U Splitu je uz pomoć turističkog vodiča organiziran stručni razgled grada koji je započeo posjetom Dioklecijanovih podruma. Učenici su tu mogli čuti o povijesti Splita, ali i povijesti i načinu gradnje same Dioklecijanove palače.

Nakon obilaska Podruma, razgled je nastavljen na Peristilu, zatim se išlo do Zlatnih vrata i čuvenog Meštrovićevog kipa Grgura Ninskog.

Učenici i nastavnice posjetili su i Narodni trg – Pjacu, a potom i Voćni trg. Razgled stare splitske jezgre naposlijetku je završen na Rivi. Učenici su mogli čuti brojne detalje iz splitske i općenito hrvatske povijesti te se upoznati sa nekima od najvažnijih i najprepoznatljivijih znamenitosti Splita.

Razgled je završio oko 12:00 sati te su potom do 14:30 sati svi imali slobodno vrijeme. U 14:30 sati autobus je krenuo natrag prema Biogradu te su se učenici i nastavnice puni pozitivnih dojmova vratili kući. smiley

Tekst sastavile: Ivana Burica i Suzana Nekić