Terenska nastava - posjet Hrvatskom saboru

Autor: Davorka Demo, 19. 12. 2023.

13. prosinca 2023. godine učenici i nastavnice „SŠ Biograd na Moru“ sudjelovali su u terenskoj nastavi – Posjet Hrvatskom saboru. Terenska nastava je organizirana u sklopu predmeta: Politika i gospodarstvo, Pravno okruženje poslovanja, Osnove ekonomije, Marketing usluga, Poduzetničko računovodstvo.

Tijekom posjeta stručni voditelj upoznao je učenike s osnovnim činjenicama iz povijesti Hrvatskoga sabora i saborske zgrade, objasnio je funkcioniranje Sabora te pojmove kao što su Ustav, zakon, zakonodavni postupak, zastupnik, radno tijelo, plenarna sjednica, uloga Hrvatskog sabora u gospodarstvu. Tijekom posjeta učenici su prolazili kroz predvorje saborske zgrade i kroz dio protokolarnih prostora, a s galerije su imali priliku promatrati  Veliku vijećnicu  te nazočiti plenarnoj sjednici.

Nakon razgledavanja te upoznavanja s ulogom Sabora kao zakonodavnog tijela, učenicima je omogućen susret sa saborskim zastupnicima iz 10. izborne jedinice. U razgovoru sa saborskim zastupnicima učenici su imali priliku dobiti detaljniji uvid u način rada Sabora kao i u izazove s kojima se susreću saborski zastupnici. Zastupnici su odgovarali na pitanja učenika kroz koja su istaknuli prednosti i nedostatke političkog života.

Istaknuli su da kvalitetan političar treba politiku prihvatiti kao poziv za činjenje dobra u zajednici u kojoj živi,  a takav način djelovanja u politici zahtjeva požrtvovnost.

Autor teksta: Marijana Milos