Natječaj HANFA-e "Zaštiti svoj novac"

Autor: Davorka Demo, 21. 3. 2023.

U natječaju „Zaštiti svoj novac“ koji je ove godine organizirala HANFA mogli su sudjelovati učenici srednjih škola s područja Republike Hrvatske.

Natječajem se željelo osvijestiti mlade o prijevarama na financijskim tržištima. Razvoj financijskih tržišta i digitalizacija donose brojne dobrobiti, ali dovode i do porasta potencijalnih rizika za potrošače. Digitalne financijske prijevare sve su češće, stoga se pozivaju učenici da uz pomoć mentora problematiziraju ovu temu kako bi sebi, ali i drugima pomogli zaštiti svoj novac. Namjera je Hanfe ovim natječajem osvijestiti učenike o navedenoj temi te ih potaknuti da kroz osmišljavanje videorada upute poruku potrošačima da se ne nasjedaju na razne oblike pretvarača kojima je moguće ostati bez novca u digitalnom okruženju.

Videorad učenika trebao je odgovoriti na temeljna pitanja:

1. Što su financijske prijevare?

2. Koji su osnovni i/ili najčešći oblici financijskih prijevara?

3. Koji su znakovi koji ukazuju na prijevare?

4. Kome se obratiti u slučaju sumnje ili ako ste žrtva financijske prijevare?

Iz naše škole sudjelovali su učenici 1.B razreda smjera ekonomist Nik Nabernik, Lana Čirjak i Ana Peraić a mentorica ima je bila prof. Davorka Demo.

Pomoću animakera učenici su napravili zanimljiv animirani film kojim su odgovorili na gore postavljena pitanja. Video rad možete pogledati na slijedećem linku: https://youtu.be/FxgiBBm56tM

Nisu osvojili glavnu nagradu, ali su dobili pohvale za svoj izniman rad i bit će nagrađeni poklonima HANFA-e.

Bravo naši mladi ekonomisti!