Terenska nastava - Jednodnevni izlet u NP Plitvička jezera

Autor: Davorka Demo, 24. 3. 2023.

Terenska nastava - posjet NP Plitvička jezera, kurikulumom za sve učenike prvih razreda predvidjela je prof. biologije Andreja Sweeny. Izlet je realiziran u četvrtak 23.03.2023.

Učenici 1.A, 1.B, 1.D i 1.E razreda u pratnji profesorica Andreje Sweeny, Biserke Mikulić i Nede Bobanović krenuli su u četvrtak 23.03.2023. godine u 6:00 sati ispred Srednje škole Biograd na svoj jednodnevni izlet - terensku nastavu.

Kako je dio terenske nastave i posjet OPG-u učenici 1.B razreda kroz pitanja svojih profesorica struke povezat će teoriju i praksu iz strukovnih predmeta.

Oko 8:00 sati su posjetili Crkvu hrvatskih mučenika na Udbini, gdje su saznali nešto više o samoj crkvi i okružju.

Nakon slikanja ispred crkve nastavili su prema Rakovici. U neposrednoj blizini je predviđen posjet OPG-u Turkalj u kojem su učenici poslušali predavanje vezano uz rad samog OPG-a.

Iza ovako lijepog posjeta trebalo je krenuti put NP Plitvička jezera.

NP Plitvička jezera treba svatko barem jednom u životu posjetiti i posebno proći vođenu turu na kojoj svatko puno može naučiti.  Plitvička jezera najstariji su i najveći nacionalni park Republike Hrvatske. Svojom iznimnom ljepotom ovo je područje oduvijek privlačilo zaljubljenike u prirodu, pa je već 8. travnja 1949. godine proglašeno prvim nacionalnim parkom u Hrvatskoj. Proces osedravanja, kojim se formiraju sedrene barijere i stvaraju jezera, predstavlja jedinstvenu univerzalnu vrijednost zbog koje su Plitvička jezera dobila međunarodno priznanje 26. listopada 1979. godine, upisom na UNESCO-ov Popis svjetske baštine.

Ljepote ovog našeg nacionalnog parka se moraju doživjeti. Vjerujem da su učenici puni pozitivnih dojmova na kraju pošli svojim kućama.